Chiński Nowy Rok (Królika)

Obchody Nowego Roku trwają według kalendarza księżycowego kilkanaście dni, najwidoczniej Chińczycy obserwują już dosyć długo naszą srebrzystą satelitę gdyż ich odpowiednik roku 2011 to 4709.
Tegoroczny rok jest obchodzony pod znakiem Królika. W kalendarzu chińskim jest 12 (znowu ta 12) występujących po sobie cyklicznie zwierząt (królik, smok, wąż, koń, owca, małpa, kogut, pies, świnia, szczur, osioł, tygrys)
Dwa główne dni obchodów w Hong Kongu przypadły na 3-4 lutego.
Pierwszego dnia mieliśmy okazję przejść się zatłoczonym targiem, gdzie można było nabyć dosłownie wszystko od zestawów prysznicowych po tandetne zabawki, wszystko przy dźwiękach chińskiej muzyki i przekrzykujących się sprzedawcach.
Oczywiście nie są to główne obchody noworoczne ale jako, że w kulturze Hong Kongu nie ma typowo chrześcijańskiej tradycji a jednocześnie jest swego rodzaju chęć posiadania podobnych odpowiedników (lub może jedynie szukanie takowych przeze mnie samego) tak też tutejsi mieszkańcy odwiedzają świątynie paląc kadzidełka modlą się o powodzenie i udany nadchodzący nowy rok, stroją drzewka pełne kwiatów (podobne do kwitnących drzewek wiśni) kokardkami i karteczkami z życzeniami na Nowy Rok, zastępują europejska choinkę drzewkami pełnymi mandarynek.
Tak więc europejczycy coś od nich (fajerwerki) oni od nas ozdoby i drzewka.

Sama wyspa na której położona jest część Hong Kong na czas świąt pustoszeje zupełnie jako, że jest to odpowiednik Manhattanu biznesowo-usługowa enklawa jej nieliczni mieszkańcy mają zapewnione większe atrakcje po stronie Kowloon gdzie pierwszego dnia organizowana jest parada.
Jej trasa biegnie od Clock Tower, wzdłuż Canton Rd, Haiphong Rd, Nathan Rd, do Museum of Art. na nabrzeże, pomiędzy urządzone tam trybuny (namiastka sambodromu) na które oczywiście należy wykupić bilet.
My mieliśmy to szczęście, że zatrzymaliśmy się w hotelu na 3 piętrze nad Nathan Rd, rzut beretem od trybun – tak więc wydając więcej na nocleg zaoszczędziliśmy na biletach lub dyskomforcie tłoku przy ulicy.

Dwa główne dni obchodów są oczywiście dobrą okazją do wszelkiego rodzaju spotkań rodzinnych, podczas których na stołach dominują kluski ale nie takie jak włoskie spaghetti ale raczej jak polskie pierogi (tradycyjne WON TON) to coś pomiędzy pierogami a uszkami faszerowane czymkolwiek (od wieprzowiny przez drób do samych warzyw) serwowane najczęściej w zupie.
Spotkania rodzinne w czasie świąt noworocznych według jedynie zrozumiałego źródła czyli TV (w wersji ang.) to nie tylko jedzenie ale także telewizyjna „spring gala festival” oraz coraz częściej wybierane przez młode pokolenie gry komputerowe – co trzeba przyznać jest bardzo popularne na każdym kroku i da się zauważyć już po kilku dniach pobytu.

Inne tradycje związane z Nowym Rokiem występujące w Hong Kongu to:
rzucanie monetami o dzwon, podrzucanie połączonych sznurkiem pomarańczy w celu zawieszenie ich na drzewie czy układanie kwitnących kwiatów na płynącej wodzie przy czym wszystko to w połączeniu z życzeniami na Nowy Rok.

Oczywiście Nowy Rok w Chinach nie może odbyć się bez sztucznych ogni nie tylko tych, które oglądamy w Europie o północy każdego 31 grudnia ale także głośnych petard odpalanych na palach zwieńczonych balonem z konfetti.
Petardy te należą do jednych z najstarszych tradycji i mają na celu odstraszenie starego roku i związanych z nim duchów/demonów.
Prawo zakazuje wprawdzie ich używanie lecz w mniejszych miasteczkach i na wsiach ciągle można jeszcze obserwować tą jakże widowiskową atrakcję.
Pokaz fajerwerków nad Hong Kongiem (zdjęcia poniżej-jakość pozostawmy bez komentarza z ręki robione) najlepiej obserwować oczywiście ze strony Kowloon przy odrobinie szczęścia i dobrej przejrzystości powietrza (braku smogu) oraz silnej woli dostania się do pierwszych rzędów na nabrzeżu (czyli obecność obowiązkowa ok. 4h przed czasem, nam tej cierpliwości zabrakło) widok rozświetlonego miasta zapiera dech w piersiach a emocje podkręca bardzo głośno rozchodzące się echo wybuchających fajerwerków, spowodowane czy to obecnością wysokich budynków po jednej i drugiej stronie zatoki czy też gór piętrzących się tu wszędzie.
Wrażenia niezapomniane.New Year Parade
New Year Parade
New Year Parade
New Year Parade
New Year Parade
New Year Parade
New Year Parade
New Year Parade

2 Comments

Filed under Azja-Australia

2 responses to “Chiński Nowy Rok (Królika)

  1. I blog quite often and I seriously thank you for your information.
    Your article has truly peaked my interest. I will take a note
    of your site and keep checking for new details about once
    a week. I subscribed to your Feed too.

  2. Very nice write-up. I certainly appreciate this site. Stick with it!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s